ÖVRIGT / Speglar / Spegel 5521474
*
nr 552 1474
Spegel
Nyrokoko, höjd: 178, längd: 80
Utrop:
1.800 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 17 november 2008
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
17/11 10:13:46
1
1.500 kr
17/11 13:32:55
2
1.900 kr
17/11 15:46:23
1
1.900 kr
17/11 15:47:26
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
nr 552 1474
Spegel
Nyrokoko, höjd: 178, längd: 80
| Utrop: | 1.800 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 17 november 2008 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 17/11 10:13:46 | 1 | 1.500 kr |
| 17/11 13:32:55 | 2 | 1.900 kr |
| 17/11 15:46:23 | 1 | 1.900 kr |
| 17/11 15:47:26 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



